Як розрахувати дерев'яні сходи, поради фахівців

Дерев'яні сходи - обов'язковий елемент в оформленні будинку чи квартири, які мають більше одного поверху. Вони створюють в домі атмосферу затишку і є акцентуючим елементом у виборі загального стилю помешкання. Тому сходи повинні бути надійними, функціональними та водночас стильними та красивими, аби переміщення між поверхами приносило задоволення та не створювало жодних незручностей.

До питання розміщення сходів в будинку слід підходити заздалегідь і з серйозністю. Ще до початку будівництва потрібно обдумати майбутню конструкцію та включити в планування шахту потрібного розміру, щоб потім не виникало проблем із розміщенням бажаної конструкції сходів.

Чи реально створити проект дерев’яних сходів самостійно?

Проектуючи самостійно сходи, якими буде зручно підніматися та спускатися, і які будуть не тільки красивими, а й безпечними, суворо дотримуйтеся будівельних норм та правил. Саме тому перед тим як починати проектування ознайомтеся зі спеціальною літературою.

Розрахунок дерев’яних сходів

Для того, щоб правильно спроектувати дерев'яні сходи потрібно в першу чергу визначити основні параметри сходового маршу, які будуть найкраще забезпечувати зручне та безпечне переміщення сходами. Ними є висота підйому, тип конструкції, кут нахилу сходів (або крутизна), кількість сходинок.

Розрахунок сходів
  • Аби правильно розрахувати та обрати основні величини для проектування сходів насамперед зробіть декілька вимірів. Визначте висоту Н від підлоги першого поверху, з урахуванням кінцевого покриття (якщо його ще немає), до підлоги другого поверху, також із урахуванням кінцевого покриття.
  • Далі визначають товщину перекриття h між першим та другим поверхами та врахувати всі підшивки стелі, та підлоги другого поверху.
  • Перед початком проектування сходів обов'язково необхідно скласти план приміщення першого поверху з усіма розмірами, де будуть розміщуватися майбутні сходи та позначити напрямок руху D по сходах, починаючи знизу вверх, а також приблизну точку початку заходу на них E. Якщо вони розташовуються біля стін, на яких вікно, двері, виступи, ніші та ін., то їх необхідно зобразити на плані із усіма габаритними розмірами та прив'язками.
  • Щоб зробити конструкцію сходів зручну для підйому та спуску сходини мають розміщувати на собі стопу дорослої людини, тобто мати ширину не менше 250 мм. Найзручніша ширина сходинки b=300 мм, а висота підсходини а=100-140 мм, вона підбирається так, що б висота підйому g (підсходини + сходини) була в межах 140-180 мм, що є найбільш зручними та безпечними параметрами сходів. При проектуванні забіжних сходинок потрібно брати до уваги те, що їх мінімальна ширина повинна бути не меншою, ніж 100 мм з вузького боку, а виступ верхньої сходини над нижньою не більшим від 50 мм.
  • Зручні та безпечні для переміщення дерев'яні сходи - пологі з невеликим кутом нахилу. Якщо кут нахилу сходів знаходиться в діапазоні між 23 до 37, то вони відповідають вимогам безпеки і є зручними, але займають досить велику площу. Часто виникають ситуації, коли місце для встановлення обмежене, в таких випадках можна трішки збільшити градус нахилу. Тільки неодмінно пам'ятайте, що конструкція із крутим підйомом незручна та в деяких випадках небезпечна, особливо для переміщення дітей та людей старшого віку.

Як розрахувати кількість сходинок та обрати тип конструкції сходів?

Прорахунок сходинок сходів

Для правильного розрахунку кількості сходинок потрібно висоту H (для прикладу візьмемо значення Н=2.8 м) поділити на висоту підйому g (візьмемо g=16 см):

Н(2800)÷g(160)=17,5=18.

Підлога другого поверху вже вважається за сходинку, тому від 18 потрібно відняти 1 сходинку, виходить 17 сходинок.
Красивий вигляд і зручність сходів напряму залежать від обраної конструкції. Щоб правильно обрати тип конструкції сходів потрібно в першу чергу звернути увагу на розміри шахти, виділеної для їх встановлення, а також так званий просвіт (мається на увазі простір між поверхнею сходів та стелею).

Якщо висота від сходинки до стелі буде меншою за 1.9-2 м, то такі сходи будуть досить некомфортними та незручними, особливо для людей з високим зростом (на таких сходах вони можуть битися головою об стелю).

Ширина сходового маршу це один із важливих факторів, що визначають зручність сходів в будинку, вона ні в якому разі не може бути меншою від ширини виходу на сходовий майданчик. Чим більше людей буде проходити по сходах одночасно тим більша їх ширина. Згідно з правилами ця величина має бути не меншою ніж 0,9-1 м. Але ситуації коли місця для встановлення сходів дуже мало, то зробіть марш вужчим, але не меншим 0,6 м.

Ширина сходового маршу розраховується між поручнями, або між поручнем та стіною. Якщо сходи мають П-подібну конструкцію, то величина просвіту між зустрічними маршами повинна сягати не менше від 100 мм. У гвинтових сходах ширину маршу, яка визначається як відстань від опорного стовпа до краю сходини, рекомендується обирати більшою як 1.1 м.

Такі наші короткі рекомендації щодо проектування та розрахунку дерев'яних сходів. Ми сподіваємося, що вони будуть корисними та допоможуть створити ідеальні сходи для Вашого помешкання. А якщо Ви все-таки не наважуєтеся взятися за цю справу самостійно та надаєте перевагу роботі кваліфікованих майстрів, можна замовити сходи в наших спеціалістів.

Який варіант обрали Ви? Поділіться з нами Вашим досвідом в коментарях!

Товар додано до списку бажань
Товар додано до порівняння